Határtalan Kárpit I Művészet női szemmel

2025.04.12

Kategória:Hírek

A Római Magyar Akadémia és a Magyar Kárpitművészek Egyesülete szervezésében Határtalan Kárpit I Művészet női szemmel című kiállítás 2024 december 6.-án , péntek 19.30 nyílt meg. Palazzo Falconieri – Róma, via Giulia 1

A kiállítást köszöntötte Dr. Lantos Krisztina, a Római Magyar Akadémia igazgatója
Rátóti Zoltán, a Magyar Művészeti Akadémia alelnöke

A kiállítást megnyitotta Keppel Márton művészettörténész, a kiállítás kurátora
Barbara Pavan, a szálművészet és a textilművészet független kurátora

Kurátorok: Pasqualetti Eleonóra és Keppel Márton

textilművészek: Balogh Edit, Baráth Hajnal, Bényi Eszter, Ferenczi Zsuzsa, Hauser Beáta, Kiss Katalin, Kiss Lúcia, Kneisz Eszter, Kókay Krisztina, Lencsés Ida, Máder Indira, Nagy Judit, Pápai Lívia, Eleonóra Pasqualetti, Pázmány Judit, Sipos Éva, Szabó Verona, Száraz Marika, Tápai Nóra, Zelenák Katalin
olasz vendégeink: Lisa Mara Batacchi, Silvia Beccaria, Mara Di Giammatteo

Keppel Márton Megnyitó

Tisztelt Hölgyeim és Uraim!

A ma nyíló kiállítás egy határokon átívelő utazás kiindulópontja és célja is egyben. Átvitt értelemben kiindulópontja a műfaji határok között lévő átjárásnak, és szó szerinti értelemben célja a művészet határokon átívelő egységének. Földrajzi és gondolati határokat szüntet meg ez a kiállítás, ami kortárs művészeti koncepcióban valósul meg. A különböző nemzetek között a művészet univerzális nyelve teremti meg a párbeszéd lehetőségét. A különböző műfajok között pedig a művészet univerzális kifejezésmódja teremti meg az egységet. A határtalanság ezen a kiállításon a textilművészet révén valósul meg. A kiállítás koncepciója arra irányul, hogy a tárlatlátogatók tudomást szerezzenek arról, hogyan szűnnek meg a nemzeti, műfaji, nemi, technikai és kulturális különbségek magyar kárpitművészek műalkotásain keresztül.

Magyarországon van egy csoport, amelyben olyan művészek alkotnak közösséget, akik elsődlegesen falikárpitokat készítenek. Tradicionális technikával dolgoznak, de a korszellem legaktuálisabb kérdéseire reflektálnak műalkotásaikkal. Ők a Magyar Kárpitművészek Egyesületének tagjai, akiknek munkái közül lettek kiválogatva a Római Magyar Akadémia falai között látható kiállításon bemutatott darabok. Közös jellemzőjük, hogy egyszerre és egyidőben szemléltetik a kortárs művészet különböző rétegeit. Mindannyian iparművészek, textilművészek, kárpitművészek és női művészek. Mindegyik kategória a maga sajátos jegyeivel és tulajdonságaival járul hozzá a műalkotásban megnyilvánuló teljességhez. A Magyar Kárpitművészek Egyesületének tagjai filozófiává tágították ki a gobelinkészítés technikáját, folyamatát és megvalósítását. Ezért a falakon látható végeredmények minden esetben mély üzeneteket hordoznak, amelyeket maguk az alkotók interpretálnak a művekhez tartozó képfeliratok személyes vallomásaiban.

A kiállítás három termében elkülönítve láthatók a kárpitművészet kortárs művészetre reflektáló tartalmi és formai irányvonalait képviselő textilek. Ezek húsz magyar kárpitművésztől válogatott alkotások, amelyekhez kapcsolódnak és kiegészítenek az egyes termek kontextusába illeszkedő egy-egy olasz textilművész munkái. Az összhang tökéletes velük. A kiállítás címe a kárpitművészet és a női művészet határokat lebontó koncepciójáról maradéktalanul megvalósul.

Tisztelt Hölgyeim és Uraim! A Határtalan KÁRPIT | MŰVÉSZET női szemmel című kiállítás jelentőségét abban látom, hogy a kárpitművészet alternatívát kínál a modernitás aktuális követelményeire a hagyomány megújításával. Erre alkotói és befogadói igény is mutatkozik, ezért szeretném megköszönni a kiállítás megvalósítását a Magyar Kárpitművészet Egyesetület tagjainak, az olasz textilművészeknek, kurátortársaimnak, Pasqualetti Eleonórának és Barbara Pavannak, a Római Magyar Akadémia igazgatójának, Lantos Krisztinának és munkatársainak, valamint azoknak a magyarországi és olaszországi szervezeteknek, amelyek a lebonyolítás során a közös ügyért munkálkodtak. Köszönöm Önöknek, hogy eljöttek erre a mai ünnepélyes alakomra, vigyék hírét a kiállításnak, de elsősorban kalandozzanak határtalanul a műalkotások között!

Köszönöm a figyelmet!